Windsurfing i kitesurfing to sporty wodne, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, jednak jest między nimi bardzo dużo różnic. W obu przypadkach poruszamy się stojąc na specjalnej desce, ale to, co nas napędza to dwie różne rzeczy. Jakie są różnice pomiędzy windsurfingiem a kitesurfingiem? Który sport wybrać dla siebie? 

Czym jest windsurfing?

Windsurfing inaczej nazywany jest żeglarstwem deskowym. Nazwa wzięła oczywiście z charakteru danego sportu, ponieważ poruszamy się na desce a napędza nas specjalny żagiel. Od 1984 roku windsurfing jest dyscypliną olimpijską, jednak nie oznacza to, że nie można go uprawiać dla czystej przyjemności. Sport ten od jakiegoś czasu cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które preferują aktywny wypoczynek na wakacjach. Na deski z żaglem wskakują nie tylko dorośli, ale również dzieci. Istnieje wiele różnych odmian i stylów windsurfingu (np. freeride, wave, slalom). Sposób żeglowania zależy od naszych umiejętności i preferencji.

Opanowanie podstaw windsurfingu nie powinno raczej stanowić problemu. Jeśli potrafimy utrzymać równowagę na desce to już połowa sukcesu. Żeglowanie w umiarkowanym wietrze będzie doskonałe dla młodszych miłośników sportów wodnych.

Czym jest kitesurfing?

W przypadku kitesurfingu również poruszamy się na desce, jednak napędza nas nie żagiel, a latawiec. Sport ten znany jest w Polsce nieco krócej niż windsurfing, jednak bardzo szybko zdobywa popularność. Idealne warunki do surfowania z latawcem to duża przestrzeń w wodzie oraz na lądzie (do startowania i lądowania), płytka woda oraz stabilny wiatr.

Kitesurfing klasyfikowany jest jako sport ekstremalny, dlatego można wywnioskować, że jest nieco bardziej wymagający. Niekontrolowane loty i podskoki mogą przerażać osoby początkujące, jednak wszystko można opanować. Nauka surfowania z latawcem powinna odbywać się raczej z doświadczonym instruktorem. Próby samodzielnego opanowania ślizgu mogą skończyć się tragicznie zarówno dla osoby na desce, jak i otoczenia. Dodatkowo kitesurfingu nie powinny uczyć się dzieci poniżej 10-12 roku życia.

Warto również wspomnieć, że w przypadku tego rodzaju sportu wodnego będziemy potrzebowali drugiej osoby do pomocy przy startowaniu i lądowaniu. Teoretycznie możliwe jest, aby zrobić to samodzielnie, jednak wymaga to już wysokiego stopnia zaawansowania.

Co będzie lepszym wyborem? 

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który sport będzie lepszy. Zarówno windsurfing, jak i kitesurfing posiada swoje mocne i słabe strony. Wiele zależy od naszych preferencji oraz potrzeb. Różnica pomiędzy sportami może być odczuwalna m.in. przy pakowaniu sprzętu. W przypadku windsurfingu musimy spakować duży i ciężki żagiel, co często sprawia problemu. Latawiec do kitesurfingu natomiast można złożyć i spakować do plecaka. Nie zajmuje on dużo miejsca a do tego jest lekki.

Windsurfing może być doskonałym wprowadzeniem do trudniejszych sportów wodnych, a do tego będzie doskonałą opcją dla rodzin z dziećmi. Osoby, które lubią czuć adrenalinę, mogą spróbować zabawy z kitesurfingiem.

/ Kitesurfing