Jeszcze kilka lat temu do uprawiania sportów wodnych konieczny był wyjazd nad morze.

Dziś, każdego niemal roku powiększa się liczba dużych miast, a często i małych wiosek, w których powstają wielkie zbiorniki wodne, oferujące możliwość wypoczynku oraz uprawiania niektórych sportów wodnych.

Dzięki nowym sposobom dotarcia do nowych klientów wiele firm postanowiło zainwestować w tego typu miejsca, oferując w nich swoje usługi. Jedną z takich form aktywności na wodzie jest kitesurfing, który właśnie dzięki rozwijającym się zbiornikom wodnym i terenom wokół nich, zyskał w Polsce tak dużą popularność. Oprócz tego ośrodki wodne oferują pomoc profesjonalnych trenerów oraz szkolenia. Dzięki temu już na początku przygody z kitesurfingiem można – co w przypadku omawiania wodnego sportu może zabrzmieć lekko zabawnie, przejść „suchą stopą „przez podstawowe zagadnienia związane z uprawianiem kitesurfingu.

Jeśli do tego wszystkiego dodamy nieocenioną pomoc tak zwanej „poczty pantoflowej”, to efekt może być tylko jeden. Ktoś zobaczył szalejących na wodzie ludzi, przekazał to koleżance i koledze, oni z kolei spróbowali swoich sił w kitesurfingu, podzielili się tym w swoich mediach społecznościowych i zadziałał efekt tak zwanej lawiny.

Łatwość w dostępie do miejsc, w których można kitesurfing uprawiać to jedno, ale istotnym czynnikiem w zrozumieniu rosnącej popularności tego sportu w Polsce jest dostęp do sprzętu. W każdym większym ośrodku, który pobiera opłaty za teren i udostępnia go surfującym, dostępne są akcesoria, które można wypożyczyć. Podstawowe z nich to deska, bar oraz latawiec, które można dostać na miejscu i dzięki temu sprawdzić się w tego rodzaju wodnej aktywności. Możliwość przetestowania czegoś na własnej skórze bez potrzeby inwestowania na „dzień dobry” znacznej sumy gotówki przyciąga ciekawskich. Spośród wielu, którzy sprawdzają kitesurfing, spora część z nich zostaje przy tym sporcie.

Omawiając wzrost zainteresowania kitesurfingiem i tego, w jaki sposób wpływ na to ma infrastruktura, trzeba zaznaczyć również, że popularność tego sportu podnosi również liczba sklepów sprzedających sprzęt do jego uprawiania. Im więcej możliwości do kupienia potrzebnych akcesoriów, tym większa popularność, która, jak już nadmieniliśmy, w przypadku kitesurfingu jest na fali wznoszącej. Profesjonalne sklepy sportowe mają w większości przypadków świetnie rozwiniętą sprzedaż internetową, która znacząco ułatwia robienie zakupów. Co więcej, ilość sklepów, która oferuje akcesoria do kitesurfingu, jest na tyle duża, że między firmami dochodzi do zdrowej konkurencji. Korzystają na tym klienci, którym oferuje się liczne promocje czy darmowe zwroty zakupionych towarów. To wszystko ma oczywiście znaczący wpływ na ilość transakcji, które przeradzają się w ilość osób próbujących swoich sił w kitesurfingu.

Podsumowując. Liczba miejsc do uprawiania kitesurfingu, dostęp do sprzętu i profesjonalnych szkoleń powoduje, że co roku rośnie liczba osób zakochanych w takiej formie wodnej aktywności.

/ Kitesurfing