Tak jak w każdym sporcie, tak i w kitesurfingu wybór odpowiedniego sprzętu ma duże znaczenie. Wybierając po raz pierwszy deskę, na której będziemy pływać warto dowiedzieć się pewnych informacji na ten temat. Na rynku jest wiele różnorodnych desek, a początkujący surfer nie koniecznie wie, którą wybrać. W artykule dowiesz się, czym charakteryzują się różne rodzaje desek, jak i która z nich będzie odpowiednia dla Ciebie. Należy jednak pamiętać, że przed zakupem takiej deski, warto odbyć szkolenie na wynajętym sprzęcie, aby dowiedzieć się, jak wygląda to w praktyce.

Rodzaje desek kitesurfingowych

Na rynku kitesurfingowym znajdziemy wiele rodzajów desek, które różni zarówno kształt jak i przeznaczenie. Każdy rodzaj ma inne zastosowanie i inaczej się na nim pływa, dlatego właśnie warto wcześniej zapoznać się z każdą z nich. Dzięki temu dowiesz się, który model jest dla Ciebie i który będzie przynosił najwięcej przyjemności, a przecież o to właśnie chodzi! Wbrew pozorom, jazda na danym rodzaju może przynieść zupełnie inne doświadczenia dla poszczególnych osób, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru deski.

Deski Twin-tip

Twin-tip to rodzaj deski, której zarówno dziób jak i rufa mają tępe zakończenie. Sama deska jest symetryczna, a dzięki zamontowanym, w niektórych jej egzemplarzach padsach (uchwytach na stopy), zgubienie jej w wodzie będzie nieco utrudnione. Ten rodzaj deski do kitesurfingu cechuje się możliwością pływania w obu kierunkach, a także pod wiatr. Dzięki jej niewielkiej wadze, jest ona świetnym wyborem dla kitesurferów chcących wykonywać podczas jazdy tricki i podskoki.

Deski Directional

Główną cechą tych desek jest szybkie nabieranie prędkości oraz prostota obsługi. Swoim kształtem, rodzaj ten bardzo zbliżony jest do desek windsurfingowych. Bardziej dociążony tył deski oraz podniesiony dziób sprawiają, że deska łatwiej nabiera prędkości przy słabszym wietrze. Jest to dobra opcja dla chcących zacząć swoją przygodę z kitesurfingiem.

Deska typu mutant

Deska typu mutant charakteryzuje się połączeniem dwóch typów desek kitesurfingowych: directional i twin-tip. Pomimo, że deska nie jest symetryczna, to można na niej pływać bez problemowo w obu kierunkach, jednak wykonywanie różnorodnych tricków jest trudniejsze niż na twin-tip.

Deska typu wakeboard

Niektórzy kitesurferzy podczas pływania z latawcem wykorzystują także deskę do wakeboardu. Cechują ją zapięcia na nogi, które – jak mogłoby się wydawać – będą chronić kitesurfera, jednak tak nie jest. Podczas niekontrolowanego upadku deska nie powinna być przymocowana do sportowca ze względu na bezpieczeństwo, dlatego ten wariant powinni wybierać jedynie doświadczeni kitesurferzy.

Jak dobrać rozmiar?

Po wybraniu odpowiedniego rodzaju deski, należy zwrócić uwagę na jej wymiary. Odpowiednio zachowana równowaga między wymiarami deski, a wagą osoby na niej pływającej, pozwolą w pełni wykorzystać możliwości sprzętu. Poza tym, w przypadku nieodpowiedniego doboru, może okazać się, że deska jest nieskrętna, bądź nie da się na niej utrzymać równowagi. Przyjęło się, że standardowo osoba ważąca 75 kg powinna wybrać deskę o długości przynajmniej ok. 136cm x 39cm. Zakłada się, że o każde kolejne 5 kg, długość deski powinna być zwiększona o 1cm. Dzięki zachowaniu tej zasady, jak i doborze odpowiedniej deski, jazda powinna przynieść Ci pełnię przyjemności!

/ Kitesurfing