Kitesurfing to stosunkowo młody sport. Jest on połączeniem windsurfingu i wakeboardingu. Można go uprawiać zarówno na morzach, jak i na wodach śródlądowych. Do napędzania wykorzystuje specjalny latawiec. Warto wiedzieć, w jaki sposób należy go dobrać.

Wybór latawca do kitesurfingu 

Latawiec jest najważniejszą częścią zestawu do kitesurfingu. Wpływa on bezpośrednio na całe uprawianie tego sportu. Dobrze dobrany latawiec poprawia także bezpieczeństwo.

Można wyróżnić kilka rodzajów latawców:

  • bow – jest idealny dla osób początkujących, charakteryzuje się dobrym zakresem dolnym, a także dużym bezpieczeństwem. Łatwo można go podnieść z wody, zapewnia duża stabilność.
  • latawiec hybrydowy – jest to wyjątkowe połączenie latawca bow dla osób poczatkujących jak i C – shape dla bardziej zaawansowanych. Specjalna budowa ułatwia sterowanie, dlatego nadaje się on idealnie dla początkujących, którzy chcą się rozwijać, a także dla zaawansowanych.
  • C 0 shape – konstrukcja dla zaawansowanych sportowców, z uwagi na wiele znaczących cech osoby początkujące mogą sobie z nim nie poradzić. Świetnie sprawdza się podczas wykonywania różnych ewolucji.

Osoby początkujące powinny wybrać latawce o powierzchni około 12 metrów kwadratowych. Na każde 10 kg w górę lub w dół, powinno się zwiększać lub zmniejszać powierzchnię latawca.

Wiele zależy także od siły wiatru, a także umiejętności sportowca. Warto zaznaczyć, że zwykle każdy kitesurfer posiada w swojej kolekcji dwa latawce lub więcej.

Sposób wyboru latawca do kitesurfingu

Wybierając latawiec do kitesurfingu w pierwszej kolejności warto kierować się wagą sportowca. Inny rozmiar latawca będzie przeznczony dla drobnej kobiety, a inny dla postawnego mężczyzny.

Jak wspomniano wcześniej, nie bez znaczenia jest także siła wiatru. Wybierając się na surfowanie, warto skorzystać z prognoz pogody, które są specjalnie dedykowane kitesurferą. Podają one szczegółowe informacje dotyczące takich kwestii jak siła i kierunek wiatru, co bezpośrednio wpływa na wybór latawca.

Znając siłę wiatru i wagę można dokonać wyboru, jednak należy mieć świadomość, że rozmiar jednego latawca nie odpowiada takiemu samemu rozmiarowi innego. Często nawet latawce pochodzące od jednego producenta, które mają jednakową powierzchnię, znacznie się od siebie różnią zakresem wiatrowym. Różnice te wynikają z odmiennej konstrukcji. Warto wziąć to pod uwagę.

Oczywiście przy wyborze latawca mają znaczenie także umiejętności. Dlatego dobrze jest skonsultować swoją decyzję ze specjalistą, który weźmie od uwagę wszystkie czynniki i pomoże w podjęciu właściwej decyzji.

Jak duże znaczenie ma dobór latawca w kitesurfingu?

Dobór odpowiedniego latawca do kitesurfingu ma bardzo duże znaczenie. Warto podjąć decyzję świadomie, w oparciu o wszystkie dostępne informacje. Dobierając właściwy latawiec, można zrobić szybszy progres i bardziej wyszlifować swoje umiejętności, a także nabrać doświadczenia i czerpać większą radość z uprawiania sportu. Dobrze jest kupić latawiec w zaufanym miejscu, gdzie można liczyć na pomoc wykwalifikowanego personelu.

/ Kitesurfing