Kitesurfing to sport wodny, który zyskuje coraz większą popularność. Wznoszące się w powietrzu latawce stały się malowniczym elementem nadmorskiego krajobrazu. Uprawia się go w coraz większej ilości miejsc, także w Polsce.

Co to jest kitesurfing i skąd się wzięła jego sława?

Na czym polega kitesurfing?

Kitesurfing to połączenie innych sportów wodnych, jak surfing i windsurfing oraz snowboardu. Przy pomocy latawca, wykorzystuje się siłę wiatru do wprowadzenia w ruch deski. Można pływać z wiatrem i pod wiatr, na wodach płaskich oraz na falach, przy różnej sile wiatru. Istnieje wiele stylów jazdy, każdy wymaga specyficznego osprzętowania. Podstawowymi elementami wyposażenia są:

  • Latawiec- specjalnie zaprojektowany latawiec jest siłą napędową kitesurfingu. Są różne rodzaje i kształty kite’ów, przystosowane do umiejętności kitesurfera oraz stylu pływania. Rozmiar latawca dobiera się do siły wiatru i wagi użytkownika i sięgają do 21 m2.
  • Deska- najbardziej popularnym rodzajem deski jest deska dwukierunkowa (Twintip), która ma symetryczny kształt i umożliwia pływanie w obu kierunkach, bez konieczności zmiany ułożenia stóp. Deski jednokierunkowe są wykorzystywane do jazdy na falach. Innym rodzajem deski jest
  • Bar- element kontroli, za jego pomocą kitesurfer może zmieniać kierunek pływania i kontrolować prędkość. Bar za pomocą linek łączy stojącego na desce surfera z latawcem.
  • Trapez- pas, który łączony jest z barem, dzięki niemu można trzymać latawiec siłą całego ciała i odciążyć ręce.

Trochę historii

Kitesurfing to młody sport, jego pierwszy patent powstał w 1977 roku, jednak nie znalazł zainteresowania wśród sponsorów. Przez kolejne lata powstawały kolejne, niezależne projekty, a pierwszy nadmuchiwany latawiec został przedstawiony w 1984 roku przez francuskich braci Legaignoux. Sport ten zaczął rozpowszechniać się w latach 90., głównie dzięki Laird’owi Hamiltonowi , który pojawił się w magazynie Oxbow- francuskiej marki ubrań, ukazując kitesurfing szerszej publiczności. Od 1999 roku przeżywa ciągły i ogromny wzrost pasjonatów tego sportu.

Jak zacząć?

Kitesurfing jest sportem ekstremalnym, więc trzeba mieć na uwadze, że może być niebezpieczny. Ale jest to sport bardzo przyjemny, łatwy do nauczenia i praktykowania. Jest wiele szkółek oferujących kursy kitesurfingu. Najpierw należy opanować teorię i zasady, następnie nauczyć się kontrolować kite’a, czyli najważniejszej umiejętności, a kolejne kroki przychodzą już szybko. Do uprawiania kitesurfingu, oprócz sprzętu, potrzebny jest wiatr i woda. Nad polskim morzem jest wiele miejsc, gdzie można nauczyć się i uprawiać ten sport. Na fanów egzotycznych krajobrazów czeka wiele, ciekawych, kite’owych destylacji, jak Egipt, Brazylia czy Sri Lanka.

Kitesurfing to młody i ekscytujący sport, który ciągle się rozwija i ewoluuje. Powstają nowe style i triki. Jest łatwy i stosunkowo niedrogi, można go uprawiać w prawie każdym wieku (wyznacznikiem jest waga). Kitesurfing jest ekscytującym sposobem spędzania wakacji dla całej rodziny i w pewnym momencie zamienia się w styl życia.

/ Kitesurfing