Kitesurfing to coraz bardziej popularny sport wodny, który spełnia wiele pragnień i potrzeb aktywnych osób. To sprawność, która wpływa zarówno na sferę emocjonalną sportowca, jak i jego zdrowie czy budowę ciała. Jego zaletą jest wszechstronne kształtowanie muskulatury, równowagi i siły mięśniowej. Umiejętności związane z wykonywaniem poszczególnych ewolucji przynoszą wiele zadowolenia i satysfakcji. Czy na kicie mogą pływać wszyscy? Czy kitesurfing jest trudny do nauczenia? Jak rozpocząć przygodę z tym niesamowitym sportem?

Kitesurfing – predyspozycje i umiejętności

Pływanie na niewielkiej desce z latawcem to zdaniem wielu ludzi zadanie nie do osiągnięcia. Nic bardziej mylnego. Choć rzeczywiście pierwsze kroki na wodzie mogą okazać się dość trudne, to z pewnością każdy zainteresowany po pewnym czasie osiągnie sukces. Kitesurfing to sport, który uprawiać mogą niemalże wszyscy. Lekcje pływania mogą pobierać zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Kolejną zaletą tego rodzaju aktywności jest możliwość uprawiania jej w każdym sezonie. Marzenia związane z kitem można zatem spełniać zawsze i wszędzie gdzie tylko jest woda.

Aby móc spróbować tego niezwykłego sportu należy posiadać kilka cech i predyspozycji. Wartości te z pewnością ułatwią stawianie pierwszych kroków, jak również dalsze rozwijanie bardziej zaawansowanych umiejętności. Do najbardziej pożądanych predyspozycji zalicza się m.in.:

– odwagę,

– chęć rozwoju,

– dobrą koordynację,

– zdolności fizyczne na podstawowym poziomie,

– umiejętność przyswajania i przetwarzania wiedzy i czynności praktycznych,

– itp.

Czy kitesurfing jest trudny do nauczenia?

Rozpoczęcie przygody z tym sportem dla wielu osób może być przerażające. Jednakże odpowiednie podejście i przygotowanie pozwoli w sposób spokojny i kontrolowany przejść przez całe początkowe szkolenie. Profesjonalnie dobrany sprzęt, prawidłowo przeprowadzony kurs teoretyczny, jak również silna motywacja sprawią, że bardzo szybko sport ten stanie się wielką przyjemnością. Swobodny ślizg po tafli wody przyniesie wiele satysfakcji, a przede wszystkim poczucia wolności.

Czas nauki, jak również możliwości związane z kształtowaniem własnych umiejętności najczęściej uzależnione są od indywidualnych cech sportowca, jego zaangażowania czy sprawności fizycznej. Jednakże pozyskanie podstawowych zręczności i wprawy nie jest tak trudne na jakie wygląda.

Pierwsze kroki na kicie

Naukę pływania należy rozpocząć od samego przygotowanie fizycznego, mentalnego i zgromadzenia odpowiedniego wyposażenia. Lekcje zorganizowane w obecności instruktora mogą odbywać się w grupach lub indywidualnie. Początkową fazą jest szkolenie, na którym każdy przyszły pływak poznaje budowę sprzętu, uczy się rozróżniać kierunki i siłę wiatru, jak również specyfikę ruchów, które pozwolą wykonywać swobodny ślizg. Podczas zajęć wdrażana jest również nauka upadania czy bronienia się przed wystąpieniem niepożądanych wypadków.

Pierwsze zajęcia praktyczne prowadzone są na brzegu akwenu. Podczas nich instruktor przekaże wszystkie informacje dotyczące starowania latawcem,  jak również przećwiczy z uczniem pozycje, których należy pilnować podczas pływania. Kolejnym zadaniem jest próba startu i upadania do wody. W dalszej części kursu należy szkolić właściwą technikę ślizgu stosując specjalistyczne ćwiczenia i wykorzystując je w praktyce.

/ Sporty wodne