Kitesurfing to sport, który można uprawiać w wielu miejscach na świecie. Tam, gdzie jest woda i stały wiatr można zobaczyć również entuzjastów tego sportu. Na świecie jest wiele spotów, które oferują najróżniejsze warunki do uprawiania kite’a. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie miejsce jest najlepsze. W zależności od preferencji: fale czy wody płaskie, można wyróżnić jedne z najciekawszych destynacji.

Cabarete

Kto chociaż trochę interesuje się kitesurfingiem, na pewno słyszał o dominikańskim Cabarete.  Jest jedno z najpopularniejszych miejsc, jedno z tych, w których kitesurfing ewoluował. Tutaj od lat odbywają się światowej klasy zawody. W miejscowości Cabarete znajduje się kilka kite’owych plaż. Jest tu wietrznie, ciepło i pięknie przez cały rok. Warto mieć ten spot na swojej liście wyjazdowej. Na Karaibach nie da się nudzić.

Ilha do Guajiru

Płaska, obszerna laguna, z płytką wodą, leżąca nad brazylijskim wybrzeżem atlantyckim, to bez wątpienia kitesurfingowy raj. Ilha do Guajiru leży w północno- wschodniej Brazylii, w stanie Ceará, który jest znany z wielu popularnych spotów. Wiatr wieje tu prawie cały rok, ale najpewniejsze warunki występują w miesiącach: sierpień- styczeń. Przyjemny klimat subtropikalny i wesoła, brazylijska atmosfera sprawiają, że jest to jedno z tych miejsc, do których chce się wracać.

Prasonisi

Aby dotrzeć do tego wietrznego raju, nie trzeba lecieć na drugą półkulę. Prasonisi leży na południu greckiej wyspy Rodos, gdzie stykają się dwa morza- Śródziemne i Egejskie, tworzące odmienne warunki do pływania. Po stronie Morza Śródziemnego woda jest płaska i wiatr od brzegu (offshore), natomiast po stronie Morza Egejskiego wiatr wieje do brzegu (onshore) tworząc fale. Wiatr jest sezonowy i wieje od czerwca do października z siłą 14-25 węzłów. Spot ten jest bardziej windsurfingowy niż kitesurfingowy, ale stały wiatr zachęca do przyjazdu coraz większą ilość entuzjastów kite’a.

Paracas

Kitesurfing w Peru rozwija się od niedawna. Paracas leży na południe od Limy w stanie Ica. Nazwa Pracas w języku quechua znaczy „piaskowy deszcz” i wzięła się od silnych wiatrów przenoszących piasek,  sięgających do ponad 30 węzłów. Zatoka jest bezpieczna do uprawiania kitesurfingu, fale są małej lub średniej wysokości, a forma półkola powoduje, że fale nie wciągają w głąb oceanu. Paracas to nie tylko jedna zatoka, ale wiele ukrytych, malowniczych plaż i lagun.

Fuertaventura

Innym popularnym, europejskim kierunkiem jest hiszpańska wyspa Fuertaventura. Wzdłuż całej wyspy można znaleźć wietrzne plaże. Sezon na wyspach kanaryjskich trwa od maja do września, ale pogoda dopisuje tu cały rok, chociaż wiatr jest mniej stabilny w zimie. Dużą zaletą jest łatwość dostania się na Fuertaventurę i fakt, iż mimo u wybrzeży Afryki nadal jest się w Europie.

Kitesurfing daje wieje możliwości podróżowania oraz poznawania nowych ludzi i kultur. Miejsc do uprawiania kite’a jest wiele i lista ciągle się powiększa. Warto znaleźć swoje ulubione miejsca i stworzyć swój własny ranking najlepszych spotów do uprawiania kitesurfingu.

/ Kitesurfing