Kitesurfing jest dyscypliną młodą, jednak z roku na rok zyskującą na popularności. Chociaż pierwszą deskę z latawcem opatentowano pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w Holandii, to pierwsze większe grupy kitesurferów pojawiły się dopiero 30 lat temu na oceanicznych wybrzeżach Stanów Zjednoczonych.  Obecnie, surfing z latawcem to hobby, któremu oddają się całe rodziny w wielu miejscach na świecie. Rozwinęła się już nawet swoista gałąź turystyki kitesurfingowej. Miłośnicy tego sporu często przemierzają znaczne odległości i wybierają się w egzotyczne podróże, aby znaleźć miejsce najodpowiedniejsze dla swojej latającej deski.

W jakich miejscach kitesurfing jest najbardziej popularny?

Odpowiedź jest stosunkowo prosta – w tych, w których znaleźć można optymalne warunki dla uprawiania tego sportu. Idealny akwen wodny powinien spełniać kilka warunków:

 • duża, płaska, pusta przestrzeń na lądzie, stanowiąca miejsce do startów i lądowania;
 • brak wysokich przeszkód wzdłuż wybrzeża (klifów, drzew, słupów trakcji energetycznej czy wiatraków),
 • płytka woda i piaszczyste dno oraz
 • regularnie wiejący wiatr, o sile w zakresie 15-25 węzłów.

Gdzie na świecie popularny jest kitesurfing?

Kitesurfing rozwija się wszędzie tam, gdzie znaleźć można optymalne warunki geograficzne – plusem są również dodatkowe atrakcje, przyciągające turystów.

 1. Włochy: Lo Stagnone to płytka, rozległa laguna na Sycylii. Od pełnego morza oddziela ją wyspa Isola Grande. Wiatr osiąga siłę do 30 węzłów. Dodatkowymi atutami są miejscowy wiatr sirocco, wysoka temperatura wody oraz bliskość wielu włoskich atrakcji turystycznych.
 2. Egipt: Plaże Morza Czerwonego zapewniają wielokilometrowe odcinki płytkiej wody oraz świetne warunki wiatrowe. Miejsce to jest szczególnie popularne wśród osób, które dopiero uczą się techniki – miejsca takie jak Safaga, Soma Bay czy Hamata stanowią gwarancję bezpieczeństwa i komfortowych warunków treningu. Poza tym miłośnicy kitesurfingu często wybierają te destynacje ze względu na bliskość pozostałości starożytnej cywilizacji czy piękną rafę koralową.
 3. Grecja: Wyspa Kos latem gwarantuje idealne warunki wiatrowe do uprawiania kitesurfingu. Poza tym mamy pewność słonecznej pogody, a długie, szerokie piaszczyste lub żwirowe plaże umożliwiają bezpieczne starty i lądowania. To dlatego na greckim niebie z roku na rok widać coraz więcej kolorowych łuków latawców.
 4. Filipiny: Boracay na Filipinach oferuje stałe wiatry wiejące w kierunku lądu, oraz płytkie, spokojne, turkusowe wody. W tej lokalizacji kitesurfing jest szczególnie popularny od listopada do kwietnia.
 5. Brazylia: Wielu kitesurferów z całego świata odwiedza Cumbuco ze względu na stabilne warunki wiatrowe, ciepłą wodę oraz szerokie, piaszczyste plaże w rozległej lagunie. Sezon trwa od sierpnia do lutego.
 6. USA: W Maui na Hawajach miłośnicy latawców mogą oddawać się swojej pasji w tropikalnej Kite Beach, słynącej z ciepłej wody, stabilnych wiatrów i bardzo łagodnych fal.
 7. Zanzibar: Na tej afrykańskiej wyspie znajdziemy nie tylko oszałamiające zapachy przypraw i egzotycznych dań, ale też szerokie plaże z białym piaskiem, płytką wodę, dobry wiatr i szeroką ofertę kursów kitesurfingowych.

Również w Polsce kitesurfing zyskuje na popularności.  Półwysep Helski posiada idealne warunki wiatrowe – przez 220 dni w roku wieje, ale siła wiatru nie przekracza 30 km/h. Najlepsze warunki termiczne panują od maja do września i to wtedy nad 35-kilometrową piaszczystą kosą półwyspu zobaczyć można najwięcej kolorowych latawców.

/ Kitesurfing