Kitesurfing to wodny sport, który przynosi wiele zadowolenia, relaksu, jak również wolności. Pływanie za pomocą deski z latawcem to również czynność, która wszechstronnie rozwija, wzmacnia mięśnie,  a także kształtuje równowagę i koordynację. Nauka pływania sprawia wiele przyjemności, a sport ten jest przeznaczony niemalże dla każdego. Odpowiednio dobrany sprzęt, a także prawidłowo przeprowadzone szkolenie pozwoli uzyskać niebywałe sukcesy oraz radość z uprawianej aktywności. W jakim wieku najlepiej zacząć trenować kitesurfing? Jakie czynniki i aspekty wpływają na rozwój kitesurferów? Jak prawidłowo dobrać sprzęt sportowy dla amatorów i zaawansowanych pływaków? 

Pierwsze kroki na desce 

Naukę pływania na kitesurfingu można rozpocząć niemalże w każdym wieku. Amatorskie lub zaawansowane pływanie to aktywność dla każdej grupy wiekowej – podjąć wyzwanie mogą zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Sportowcy, którzy chcieliby trenować tego rodzaju sport i osiągać sukcesy w rywalizacji i zawodach sportowych swoje poczynania mogą rozpocząć już od najmłodszych lat. Jaki wiek, to najlepszy okres na rozpoczęcie profesjonalnego szkolenia?

Młodzi miłośnicy sportu pływanie mogą rozpocząć już w wieku 5 – 6 lat. Nie jest to jednak sztywna granica, a wszelkie zasady i reguły dotyczące treningu dopasowywane są do wieku, rozwoju oraz umiejętności młodego surfera. Wiek wczesnoszkolny daje możliwość wszechstronnego rozwoju. Jest to okres w którym dziecko nabiera siły i masy mięśniowej, szybko kształtuje koordynację i umiejętności motoryczne, jak również jest rządne ruchu. Jednakże warunki fizyczne to nie jedyna bariera do pokonania. Bardzo ważnym aspektem jest również gotowość emocjonalna. Młody człowiek musi przede wszystkim:

– umieć przezwyciężyć strach,

– podejmować szybkie i trafne decyzje,

– posiadać odpowiednio wiedzę oraz chęć i umiejętność nauki,

– być odpowiedzialnym,

– umieć zachować tzw. zimną krew,

– i wiele innych.

To właśnie te wszystkie razem wzięte pod uwagę czynniki, stanowią dolną granicę rozpoczęcia nauki pływania na kicie. Połączone z odpowiednim szkoleniem oraz dopasowanym sprzętem, mogą przynieść wiele sukcesów, a przede wszystkim radości i frajdy z pływania.

Nie oznacza to jednak, iż osoby starsze, dorosłe nie mogę rozpocząć nauki surfowania. W wielu przypadkach późniejszy wiek przynosi mnóstwo korzyści psychicznych, emocjonalnych czy fizycznych. Inne zaś mogą być niewielką przeszkodą w łamaniu barier i dostosowania się do panujących reguł.

Wiek i umiejętności to nie wszystko – dobór sprzętu

Uwarunkowania fizyczne, siła mięśniowa, umiejętności czy przygotowanie mentalne to połowa sukcesu. Druga połowę stanowią odpowiednio dobrane narzędzia. Sprzęt kitesurferów powinien być dopasowany przede wszystkim pod katem umiejętności, zaawansowania, wieku, rozmiarów sportowca oraz jego parametrów. Deska dla początkujących powinna być większa i bardziej wyporna, a latawiec łatwy do manewrowania. Ponadto istnieje szereg różnorodnych akcesoriów usprawniających naukę, a przede wszystkim stanowiących element bezpieczeństwa. Należą do nich: kask, trapez, szelki, zapięcia, zabezpieczenia, kapoki, itp.

/ Kitesurfing