Kitesurfing to atrakcyjny i coraz bardziej popularny sport wodny. Aktywność tę można wykonywać niemalże wszędzie, tam gdzie jest woda. Do uprawiania tego sportu potrzeba kilku umiejętności fizycznych, ale przede odpowiedniego wyposażenia i dobrych chęci. Jak rozpocząć przygodę z kitem? Jaki sprzęt do kitesurfingu na początek kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze poszczególnych akcesoriów? 

Pierwsze kroki na kicie

Pływanie na desce z latawcem to aktywność bardzo przyjemna i relaksująca. Swobodny ślizg po wodzie daje poczucie wolności i spełnienia. Ponadto sport ten angażuje wiele narządów, a przede wszystkim wpływa na siłę mięśniową i budowę całego ciała. Aktywność wodna przyczynia się także do rozwoju równowagi, koncentracji, koordynacji czy kondycji. Jak zatem rozpocząć przygodę z pływaniem?

Przez całe szkolenie warto przejść pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego instruktora. Dzięki profesjonalnym poradom, możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszych wyników i rezultatów nauki. Ponadto tak wykonywane czynności z pewnością będą bezpieczne i prawidłowo wykonane. Pierwszym etapem kursu jest przyswojenie wiedzy teoretycznej, nauka dotycząca pogody, wiatrów oraz ich wykorzystywania. Kolejnym etapem jest nauka na brzegu – przyjmowanie prawidłowej pozycji, wykonywani ewolucji „na sucho” czy nauka poszczególnych elementów. Następny poziom wykonywany jest w odzie, Podczas niego wykonywane są podstawowe czynności pływackie oraz szkolenie odpowiedniej techniki.

Sprzęt dla początkujących kitesurferów

Dobre chęci, doświadczony instruktor oraz kilka umiejętności to jednak nie wszystko. Najczęstszym dylematem amatorów jest to jaki sprzęt  nadaje się dla początkujących. I słusznie. Odpowiednio dobrane akcesoria pozwolą w jeszcze prostszy, bezpieczniejszy i wygodniejszy sposób posiąść pływackie umiejętności. Do podstawowego wyposażenia kitesurferów należą:

  • deska,
  • latawiec,
  • uprząż,
  • bar,
  • zrywka,
  • trapez,
  • depower, itp.

Wymienione akcesoria to elementy podstawowe, jak również produkty dodatkowe ułatwiające naukę pływania. Do czego służą poszczególne moduły wyposażenia? Jak z nich korzystać?

Cechy charakterystyczne poszczególnych elementów kita

Dobór odpowiedniego sprzętu uzależniony jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania dekarza, a także jego wzrostu, wagi czy płci. Dopasowanie elementów powinno ułatwiać naukę, a także sprawiać, by pływanie z czasem stało się swobodne i relaksujące. Sprzęt powinien również zapewniać względne bezpieczeństwo sportowca.

DESKA

Zakup deski jest równie ważny, jak wybór latawca. Przed dokonaniem wyboru należy zapoznać się z rozmiarami produktu i dopasować je do własnych potrzeb. Deska ta powinna zapewniać stabilność, jak również niwelować wszelkie błędy, które popełnia każdy początkujące surfer. Pierwsza deska charakteryzuje się nieco masywniejszą i większą konstrukcją, umożliwiającą stawianie początkowych kroków. Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na warunki, w których będzie wykonywana aktywność.

LATAWIEC

Wybór odpowiedniego latawca może przynieść wiele zakłopotania. Ponieważ jest to obok deski jeden z najważniejszych elementów wyposażenia, warto poświęcić czas na jego prawidłowe dopasowanie. Na wybór tych akcesoriów wpływ powinny mieć przede wszystkim waga, wzrost, predyspozycje sportowca, jak również oczekiwania i styl pływaniaWśród kilku rodzajów latawców, osobom początkującym zalecane są akcesoria typu C lub SLE. Dzięki ich budowie możliwe jest proste wyciągnięcie go z wody, a także utrzymanie stabilnej pozycji podczas pływania.

 

/ Kitesurfing