Wielu osobom woda kojarzy się z zupełnie spokojnymi sportami, takimi jak pływanie, żeglowanie czy zyskujący ostatnio na popularności stand – up paddling. Oczywiście, stwarzają one pewne zagrożenie ze względu na ryzyko wypłynięcia na zbyt głęboką wodę czy działanie prądów wstecznych, same w sobie są jednak uważane za bezpieczne i niewymagające ponadprzeciętnej odwagi. Istnieją także dyscypliny, niemal wszystkie jeszcze do niedawna niezbyt rozpowszechnione, do których uprawiania potrzebny jest gen ryzykanta i mocne nerwy, bowiem podnoszą one poziom adrenaliny w sekundę i gwarantują niezapomniane wrażenia. O jakich sportach mowa?

Kajakarstwo górskie

Na sam początek dyscyplina, która brzmi zupełnie niewinne,ale potrafi dostarczyć masy wrażeń i mocno zmoczyć uczestników. Mowa o kajakarstwie górskim, które polega na pływaniu kajakiem po rzekach górskich lub innych zbiornikach wodnych o podobnym charakterze. Samo w sobie, kajakarstwo nie jest uważane za sport niebezpieczny, kluczowy w tym wypadu jest fakt, że uprawia się je na rwących, szybko pędzących rzekach, co sprawia że niewyprawny kajakarz może w kilka sekund znaleźć się pod wodą. Z tego względu osoby chcące uprawiać tę dyscyplinę muszą się wcześniej zaopatrzyć w odpowiedni strój, między innymi piankę i kask, który chroni głowę na wypadek wypadnięcia z kajaka i uderzenia w dno zbiornika bądź wystający kamień. 

Canoeing

Niezwykle mało popularny, choć stopniowo zyskujący coraz więcej fanów na całym świecie. Polega on, w dużym skrócie, na wykonywaniu w wodzie zadań, które nikomu nie przyszłyby do głowy – będzie to więc skakanie z wodospadów, przepływanie wpław rwącej rzeki, pokonywanie przeszkód. Jednym słowem, jest to przedzieranie się przez tor przeszkód, z tymże nie jest on zaaranżowany, a został stworzony przez naturę, natomiast dodatkową trudność stanowi obecność wody. Osoby uprawiające canoeing przemieszczają się wyłącznie dzięki sile własnych mięśni, często są jednak wyposażone w kask, liny, uprząż i inne akcesoria, niezbędne do zachowania minimum bezpieczeństwa. Chcąc rozpocząć przygodę z tym nietypowym sportem, koniecznie należy pamiętać, że wymaga on ogromnej siły fizycznej, doskonałego stanu zdrowia i nieprzeciętnej kondycji – nie należy więc podejmować się tej aktywności bez przygotowania.

Narciarstwo wodne

Narciarstwo wodne, mimo iż z pozoru wydaje się bardzo bezpieczne, może skutecznie podnieść poziom adrenaliny. Sport ten polega na ślizganiu się po tafli wody na jednej lub dwóch nartach, przy czym zawsze jest się ciągniętym albo przez holującą motorówkę albo elektryczny wyciąg narciarski. Oprócz tradycyjnego przejazdu, istnieją trzy konkurencje, w których narciarz wodny może sprawdzić swoje umiejętności: jest to slalom, podczas którego omija się rozlokowane w odpowiedniej odległości boje, jazda figurowa, która polega na wykonywaniu dowolnie wybranych przez uczestnika akrobacji oraz skoki na odległość ze specjalnie zaprojektowanej skoczni. Niebezpieczeństwo tej dyscypliny polega głównie na prędkości jazdy (jest to około 55 km/h) i faktu, że narciarz jest niemal w całości uzależniony od osoby kierującej motorówką.

 

 

/ Sporty wodne